Dana 16. rujna 2024. godine Javna ustanova Kamenjak organizirala je prvu tematsku radionicu projekta HUMANITA u sklopu obilježavanja 20. obljetnice postojanja Javne ustanove Kamenjak. Događaj je poslužio kao prilika da se lokalnoj zajednici predstave ciljevi projekta HUMANITA, njegovi trenutni rezultati i budući planovi. Radionica je sadržavala pronicljive prezentacije uglednih biologa s Odjela za biologiju Sveučilišta u Osijeku, dr. Davorke K. Hackenberger i dr. Branimira K. Hackenbergera, koji su dali dragocjene uvide u ekološku važnost Kamenjaka.
Gliste i ekološki monitoring u projektu HUMANITA
Dr. Davorka K. Hackenberger upoznala je sudionike radionice sa svojim istraživanjem uloge gujavica u očuvanju ekosustava Kamenjaka, posebno se osvrnuvši na endemsku vrstu Octodrilus istrianus. Naglasila je kako projekt HUMANITA koristi ovo istraživanje za bolje razumijevanje učinaka onečišćenja mikroplastikom na zdravlje tla i lokalnu faunu. Ova studija, provedena u suradnji s vanjskim stručnjacima, i dalje će biti ključni temelj za zaštitu osjetljivih ekosustava Kamenjaka u okviru projekta HUMANITA.
Napredak projekta HUMANITA i planovi za budućnost
Dr. Branimir K. Hackenberger je dao osvrt na biološke i ekološke vrijednosti Kamenjaka. Njegovo je izlaganje istaknulo kako se projekt HUMANITA bavi utjecajima turizma i onečišćenja na bioraznolikost područja, a događaj je bio prilika za predstavljanje dosadašnjih postignuća projekta, poput praćenja fragmentacije mediteranskih travnjaka, praćenja učinaka onečišćenja makroplastikom na obali te uključivanja javnosti u participativno praćenje invazivnih vrsta. Njegovo predavanje bilo je usmjereno na jedinstvene biološke i ekološke vrijednosti Kamenjaka, učinke ljudskih aktivnosti na njegov krajolik i važnost uključivanja lokalne zajednice u napore za očuvanje okoliša i druge inicijative održivog turizma.