HUMANITA ekspedicija s ciljem istraživanja erozije tla u Nacionalnom parku Malá Fatra u Slovačkoj

Tim istraživača sa Sveučilišta u Žilini i čuvara Nacionalnog parka Malá Fatra u Slovačkoj nedavno su proveli terensku ekspediciju na planini Veľký Rozsutec. Pridružio im se student iz Slovačke koji studira zoologiju na Sveučilištu u Bristolu, a koji trenutno radi kao ljetni pripravnik u organizaciji CEEweb for Biodiversity, jednoj od partnera u projektu HUMANITA. Članovi tima zajedno su napravili fotografsku dokumentaciju erozije tla na turističkim stazama, ali i oko njih.

Ovu eroziju uzrokuju povećane turističke aktivnosti u kombinaciji s velikom učestalošću ekstremnih vremenskih događaja, što dovodi do značajne degradacije staza. Ova degradacija često potiče posjetitelje na stvaranje neslužbenih prečaca, što dodatno pogoršava problem degradacije staza. Snimanjem fotografskih dokaza, tim istraživača je imao za cilj pružiti sveobuhvatnu procjenu trenutnog stanja turističkih staza u tom području i razviti bolje strategije upravljanja kako bi se spriječila daljnja erozija.

Osim primarnog fokusa na promatranje erozije tla, tim istraživača je također prikupio geološke uzorke nedavnih klizišta i odrona kamenja. Ovi prirodni događaji postali su češći nakon jakih oluja, a proučavanje prikupljenih uzoraka pružit će uvid u temeljne uzroke i potencijalne preventivne mjere.

Za pripravnika je ovo iskustvo terenskog rada bilo ne samo obrazovno, već i duboko obogaćujuće – omogućilo je pogled iz prve ruke na multidisciplinarne aktivnosti i napore koji se ulažu u očuvanje Nacionalnog parka.

Zajednički napori istraživačkog tima naglašavaju važnost interdisciplinarnih pristupa u rješavanju pitanja zaštite okoliša. Kombinacijom stručnosti iz akademske zajednice, praktičnog znanja čuvara parkova i svježih perspektiva mladih studenata, projekt HUMANITA pokazuje kako se različiti skupovi vještina mogu ujediniti s ciljem hvatanja u koštac sa složenim ekološkim izazovima u regiji.